23. i 24. rujna u Istanbulu je održan susret vodstva Caritasa Turske i članova Turske biskupske konferencije s predstavnicima partnera koji su nakon razornog potresa u Turskoj 6. veljače 2023. upućivali pomoć ugroženom narodu Turske. Na susretu je bila prisutna i voditeljica humanitarnih akcija Caritasa Internationalis, Yvonne Tangheroni, a Hrvatski je Caritas predstavljao ravnatelj fra Tomislav Glavnik.
Prvoga dana susreta sudionici su upoznati sa stanjem Katoličke Crkve, kao i drugih kršćanskih crkava na području Republike Turske, te s organizacijskom strukturom nacionalnog i biskupijskih Caritasa. Caritas Turske dobio je mogućnost da se registrira kao neprofitna organizacija tek nakon potresa koji je pogodio Tursku, budući da je uspješno odgovorio i dostavio pomoć stradalima, zbog čega je vrednovan od strane državnih vlasti. U Turskoj djeluju 3 biskupijska Caritasa, u Istanbulu, Izmiru i Iskenderunu koji svakodnevno brinu o sve većem broju potrebitih građana pružajući usluge dostavljanja paketa hrane. U posljednje vrijeme, zbog sve veće inflacije, veći broj ljudi nalazi se u potrebi, a lokalni Caritasi u okvirima svojih mogućnosti nastoje im pomoći. Drugo veliko polje rada Caritasa u Turskoj je rad s brojnim migrantima koji dolaze iz područja Bliskog Istoka i Afrike. Prema podacima UN-ove Agencije za izbjeglice (UNHCR) procjenjuje se da je u Turskoj krajem 2023. godine boravilo oko 3,5 milijuna izbjeglica, dok u sadašnjem trenutku, prema procjenama, u Turskoj boravi oko 5 milijuna izbjeglica.
Rad prvog dana zaključen je svetom misom koju je u katedrali Svetog Duha predvodio mons. Massimiliano Palinuro, apostolski vikar Istanbula, a pod misom je propovijedao fra Tomislav Glavnik, ravnatelj Hrvatskog Caritasa, koji je, posluživši se riječima Evanđelja dana, istaknuo da je u vrlo izazovnim uvjetima tadašnjega vremena i sam Isus djelovao umirujuće i konkretno prema potrebama, potičući sve one koji su za njim pošli da se jedino kroz slušanje Riječi Božje mogu identificirati kao njegova braća i sestre. “Riječ Božja za nas kršćane, djelatnike Caritasa, jest trajno nadahnuće, ali i korektiv u našem djelovanju. Svako mjesto našeg djelovanja, bez obzira gdje se ono nalazilo, bilo u okruženju koje nazivamo kršćanskim ili u nekom drugom, postaje novovijeki Kafarnaum u kojem djelujemo, svjedočimo i pokazujemo bratsku ljubav (caritas) prema čovjeku bez obzira na njegovo podrijetlo, vjeru ili rasu.” – zaključio je fra Tomislav Glavnik.
Susret drugog dana pružio je sudionicima Caritasa Turske, partnera iz Europe, ali i sudionicima državnih agencija Turske i neprofitnih organizacija koje djeluju u Turskoj mogućnost upoznavanja sa sustavom djelovanja Caritasa Internationalis i njegovog žurnog odgovora (Rapid Response Appeal i Emergency Appeal). Tom prigodom je predavačica, Yvonne Tangheroni, predstavila sistem djelovanja Caritasa Internationalis koji u takvim situacijama usmjerava svoje djelovanje najprije na osiguravanje osnovnih životnih uvjeta (hrana, voda, skrovište – Rapid Response Appeal), a potom i na osnaživanje zajednice pogođene elementarnom nepogodom ili ratom kroz duže vrijeme (Emergency Appeal). Nadalje, prisutnima je pružen uvid u to kako je izgledao žurni odgovor Caritasa Turske nakon samog potresa. Pritom je na poseban način istaknut doprinos Hrvatskog Caritasa koji je svojom žurnošću i odazivom u davanju financijske i materijalne pomoći utjecao na promjenu perspektive općenitog upućivanja pomoći prema Republici Turskoj. Do tada je upućivanje pomoći od strane vanjskih organizacija prema Turskoj bilo limitirano. Spomenuti su doprinos na sastanku vrednovali i predstavnici Caritasa Turske, a primljen je sa zadovoljstvom i od strane državnih vlasti i organizacija, napose od Državne agencije za elementarne nepogode – AFAD.
Sam susret imao je za nakanu pripremanje daljnjih koraka za nastavak suradnje Caritasa Turske i partnera u vremenima koja dolaze, a s obzirom na novi, povoljniji status Caritasa u Republici Turskoj. Hrvatski Caritas pružio je oko 940,000.00 € materijalne i financijske pomoći, koja se sastojala kako u dostavi hrane, modularnih stambenih jedinica, tako i novčane pomoći.