search icon

18.12.2024

Trebamo cijeniti ulogu migranata u Europi – Izjava Caritasa Europe povodom Svjetskog dana migranata, 18. prosinca 2024.

Prsluci za spašavanje na obali, uz njih je i gumeni čamac

Na Međunarodni dan migranata Caritas Europa poziva europske čelnike da promiču zaštitu migranata i prepoznaju njihov bitan doprinos europskim društvima. Omogućavanjem ljudske mobilnosti možemo stvoriti inkluzivnije društvo.

Migranti su dio Europe, u kojoj nekoliko važnih sektora, kao što su skrb za starije i nemoćne, industrijska proizvodnja, poljoprivreda i građevina, bez njih jednostavno ne bi funkcionirali. Krajnje je vrijeme da se ekonomski, kulturni i društveni doprinos migranata prizna i cijeni. Međutim, strah i sumnja prema migrantima i dalje potiču diskriminaciju i rasizam i dovode do njihove kriminalizacije.

Europa se također sve više usredotočuje na politike koje sprječavaju dolaske i ubrzavaju povratke migranata, istovremeno nastojeći svoje odgovornosti prenijeti na zemlje izvan EU. Te nove politike, kao što je novi Pakt Europske unije o azilu i migraciji, mogu utjecati na smanjenje dostupnosti azila te dovesti do pritvaranja migranata i loših uvjeta prihvata u graničnim državama članicama EU. Ipak, te politike ne obeshrabruju ljude u pokušajima da poboljšaju svoje živote i krenu na često opasna putovanja u Europu.

Nedostatak legalnih i sigurnih putova samo izlaže migrante, uključujući i djecu bez pratnje, svim vrstama nasilja, ugnjetavanja i pritvaranja, kako tijekom putovanja tako i po dolasku u Europu. Prema posljednjim podacima, više od 30.000 migranata umrlo je u Sredozemnom moru od 2014. godine.

Unatoč opetovanim tragedijama na moru, čini se da su europske vlade odlučne pooštriti svoju restriktivnu politiku. Jasan primjer je reakcija nekih europskih zemalja na pad režima Bashara al-Assada, uz nastojanja da se ubrza povratak Sirijaca, što ilustrira jasnu spremnost da se ograniči zaštita pod svaku cijenu.

Caritas Europa predlaže alternativan program koji olakšava ljudsku mobilnost pojednostavljenim pristupom vizi, radnoj dozvoli i povezivanju razdvojenih obitelji. Širenje i olakšavanje redovite migracije za osobe svih razina radnih vještina treba ozbiljno uzeti u obzir. Perspektive, želje i prava migranata moraju se poštivati, a regularna migracija trebala bi ići usporedo s dostojanstvenim radom i zaštitom ljudskih prava.

“Mnogi se migranti suočavaju s preprekama zbog nedostatka stabilna i sigurna statusa, zbog čega su ranjivi na iskorištavanje i ne mogu ostvariti svoj pun potencijal. Često im se uskraćuju temeljna prava i suočavaju se sa stigmatiziranjem. Vrijeme je da Europa stvori okruženje u kojem svatko može napredovati i doprinositi, ostvarujući na istinski uključiv način svoj puni potencijal.”

Maria Nyman, glavna tajnica Caritasa Europe

Mjere koje potiču patnju, ograničavaju slobode i kriminaliziraju ljude u ranjivim situacijama nemaju mjesta u Europi predanoj zajedničkim vrijednostima i ljudskim pravima. Ključno je da europske politike odražavaju i podržavaju ljudsko dostojanstvo i osiguravaju jednake mogućnosti za sve, stvarajući društvo u kojem se svatko osjeća cijenjenim i poštovanim.

O Caritasu Europa

Caritas Europa je mreža od 49 organizacija članica u 46 europskih zemalja i jedna je od 7 regija Caritasa Internationalisa. Naši članovi pomažu i pružaju usluge milijunima ljudi u potrebi.

Caritas Europa ima za cilj podići ljude iz siromaštva osnaživanjem i utjecajem na nepravedne strukture i nepravedne politike koje ljude drže zarobljene u položajima obespravljenosti.