Osam mjeseci od početka rata u Gazi, Caritas Europa poziva na trenutni prekid vatre, oslobađanje svih talaca i onih koji su samovoljno pritvoreni te dostavu humanitarne pomoći u Gazu.
Caritas Europa duboko je zabrinut zbog nastavka nasilja u Gazi, uključujući nedavne izraelske napade na Rafah i Nuseirat, koji su pogoršali ionako tešku humanitarnu situaciju. Distribucija hrane od strane UNRWA-e i drugih lokalnih organizacija zaustavljena je u Rafi zbog nedostatka zaliha i zatvaranja prijelaza, što dodatno pogoršava situaciju Palestinaca u regiji koji se oslanjaju na ovu humanitarnu pomoć.
Uz procjenu Ministarstva zdravstva o najmanje 36.000 ubijenih u Gazi od listopada, postoji opasnost od prekida liječenja više od 3.000 djece koja pate od akutne pothranjenosti ako se zalihe prehrane ne distribuiraju, upozorava UNICEF .
Situacija na Zapadnoj obali također izaziva veliku zabrinutost, s više od 500 Palestinaca i 12 Izraelaca ubijenih na Zapadnoj obali, uključujući Istočni Jeruzalem, od listopada, prema OCHA-i . Drugi se suočavaju s rušenjem kuća, ograničenjima kretanja i gubitkom sredstava za život.
Ponavljamo hitan poziv na prekid vatre, na oslobađanje talaca i onih koji su proizvoljno zatvoreni, te na nesmetanu dostavu humanitarne pomoći u Gazu. Pozdravljamo nedavnu rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a o prekidu vatre, koja sada zahtijeva provedbu od obje strane. Kako bi se to omogućilo, države članice EU-a moraju zaustaviti sve transfere oružja Izraelu i pozivamo EU da primijeni humanitarnu diplomaciju i sve druge potrebne mjere kako bi se osiguralo pridržavanje međunarodnog humanitarnog prava kako bi se postigao potpuni i trenutačni prekid vatre. U tom smislu također pozdravljamo prve korake prema reviziji Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Izraela.
Caritas Europa također pozdravlja nastavak financiranja UNRWA-e od strane nekoliko država članica EU-a, s obzirom na oslanjanje stanovništva na ovu ključnu liniju spasa. Imperativ je da Izrael zajamči humanitarni pristup, uz punu potporu UNRWA-e, kako bi se osiguralo pružanje osnovne pomoći i usluga onima kojima je potrebna. Međutim, kako bi se olakšao humanitarni pristup, Izrael mora ponovno otvoriti granične prijelaze jer su oni najsigurniji i najučinkovitiji način dostave hrane, goriva i medicinskih potrepština humanitarnim organizacijama od povjerenja.
Sigurnost humanitarnih radnika i civila moraju osigurati obje strane. Nasilje koje je u tijeku i ometanje humanitarnih napora moraju prestati kako bi se spriječile daljnje patnje i nepotrebne smrti civila.