search icon

Caritas Zadarske nadbiskupije

Caritas Zadarske nadbiskupije

Pastoralna je i karitativna ustanova Zadarske nadbiskupije osnovana u svrhu promicanja djelotvorne kršćanske ljubavi na području Zadarske nadbiskupije. Pruža materijalnu i psihosocijalnu pomoći širem krugu pojedinaca i skupina.

Kontakt

Dr. Franje Tuđmana 24/0, p.p. 193
23000 Zadar

Tel / Fax:  023/316 710

E-mail: caritas@zd.t-com.hr

Web: caritas-zadar.hr

Predsjednik: mons. Milan Zgrablić

Ravnatelj: don Darijo Matak
Tel: 023/314 125
E-mail: caritas.ravnatelj@zd.t-com.hr

Zamjenica ravnatelja: Mirjana Tadić
Tel: 023/316 678
Mob: 099/311 8132
E-mail: mirjana.tadic@zd.t-com.hr

Tajništvo i računovodstvo: Ana Škifić
Tel: 023/316 710
Mob: 099/311 8133
E-mail: ana.skific@zd.t-com.hr

Ustanove:

Obiteljsko savjetovalište:

Ulica Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar

Tel: 023/314 252

Voditelj: Mladen Klanac
Mob: 099/311 8129
E-mail: mladen.klanac@zd.t-com.hr

Djelatnici:

Ana Uranija
Tel: 023/301 317
Mob: 099/311 8134
E-mail: ana.uranija@zd.t-com.hr

Martina Šimunić
Tel: 023/312 222
Mob: 099/231 7959
E-mail: martina.simunic7@gmail.com

Obiteljsko savjetovalište provodi programe savjetovanja za:

  • bračne partnere;
  • mlade s problemom adolescentskih kriza, problemima u ponašanju, tjeskobama, depresivnosti, problemima identiteta, panike;
  • djecu osnovne i srednje škole s problemima u učenju ili problemima vezanim za učenje kao što su disciplina, strahovi, depresije, panika, izbjegavanje nastave, problemi s vršnjacima i sl.;
  • studente s problemima nedovršenog ili prekinutog studija, zastoja u davanju ispita, s depresivnošću ili strahovima, planiranju obitelji i sl.;
  • obitelji s problemima odnosa unutar obitelji, najčešće funkcioniranje jednog člana, a ponekad i cijele obitelji;
  • parove s problemima u odnosima ili s problemom jednog bračnog druga, rastave, nevjere;
  • starije osobe s problemom prilagođavanja na smrt ili bolest bračnog druga ili svoje osobno stanje;
  • samohrane roditelje s problemima odgoja, prilagođavanja na život bez drugog partnera, nerazjašnjenih odnosa i konflikata i sl.;
  • pojedince s problemima depresije, tjeskobe, zlostavljanja, kriznih situacija, komunikacije, PTSP-a i sl.;
  • ovisnike koji se pripremaju za komunu;
  • branitelje i članove njihovih obitelji s problemima ovisnosti, depresijom i traumama te obiteljskim konfliktima;
  • počinitelje obiteljskog nasilja kroz pojedinačno i grupno savjetovanje.

Pučka kuhinja “Sv. Vinko Paulski

Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar

Voditeljica: Zdenka Cvitkušić
Mob: 099/731 7605

Pučka kuhinja priprema 300 obroka dnevno za socijalno ugrožene građane na području Zadra s dostavom obroka te priprema 60 obroka dnevno, doručak, ručak i večeru za beskućnike.

Pučka kuhinja “Sv. Ante Padovanski

Trg kardinala Alojzija Stepinca 14
23420 Benkovac

Voditeljica: Ivka Kulaš
Mob: 099/7317 646

Pučka kuhinja u Benkovcu kuha do 100 obroka dnevno za socijalno ugrožene građane na području grada Benkovca. Većina korisnika su napuštene starije i nemoćne osobe te se za njih 95 vrši dostava obroka.

Prenoćište za beskućnike “Sv. Vinko Paulski

Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar

Tel: 023/302 633

U sklopu prenoćišta beskućnicima se pruža usluga besplatnog prenoćišta te dnevni obroci u Pučkoj kuhinji. Kapacitet prenoćišta je 12 osoba.

Programi i projekti:

Socijalna služba

Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar

Tel: 023/314 252
Voditeljica: Mirjana Tadić

Socijalna služba Caritasa Zadarske nadbiskupije provodi slijedeće programe i projekte:

Pomoć i njega u kući

Kroz projekt pomoći i njege u kući obuhvaćeni su različite vidovi pomoći, ovisno o potrebama korisnika. Uz dostavu obroka na području Zadra i Benkovca, pruža se pomoć u održavanju osobne higijene, pokretnosti korisnika, zdravstvene usluge, pomoć izvan kuće i niz drugih aktivnosti koje zahtijevaju potrebe korisnika. Kroz ugovor s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku za pomoć i njegu, obuhvaćena su 24 korisnika u Zadru i 44 u Benkovcu.

Osnovno socijalno zbrinjavanje

Program koji odgovara na potrebe korisnika pružajući im različite oblike pomoći; stalne mjesečne novčane pomoći, pomoći u participiranju troškova stanovanja i troškova električne energije i vode,  mjesečne ili povremene pomoći za kupovinu lijekova i bezreceptnih pripravaka, mlijeka za bebe, pelene za odrasle osobe, jednokratne novčane pomoći, pomoći za ogrjev, kupovinu kućanski uređaja i drugih potrebnih stvari. Kroz projekt pomoć prima 350 obitelji.

Pro Vita

Program koji obuhvaća trudnice i majke s djecom dojenačke dobi koje su odustale od pobačaja. Trenutno 74 korisnice mjesečno primaju financijsku pomoć te pomoć u pelenama i mlijeku za dohranu djece. Rodilje pomoć dobivaju do godine dana starosti djeteta.

Pomoć učenicima i studentima

Program koji pruža različite oblike pomoći učenicima i studentima iz socijalno ugroženih obitelji: stalne mjesečne novčane pomoći, pomoći u participiranju troškova stanovanja i režijskih troškova.

Socijalna samoposluga

Projekt u kojem se prikuplja i distribuira hrana osobama koje žive na rubu siromaštva ili u siromaštvu. Samoposluga je otvorena jednom tjedno i pomaže 500 obitelji mjesečno. Paketi hrane koji se dijele su prosječne vrijednosti 66,00 €. Projekt je trenutno sufinanciran sredstvima iz fonda FEAD.

Rad za opće dobro 

Usluga putem ugovora sklopljenog s Ministarstvom pravosuđa na način da osuđenici za lakše prekršaje mogu izvršavati svoju obveza rada za opće dobro kroz rad u pučkim kuhinjama u Zadru i Benkovcu. Trenutno je u projektu 6 korisnika.

Projekti EU fondova

Financira Europska unija iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije podjelom hrane i nematerijalne pomoći.

Humanitarne akcije

Caritas prigodno organizira humanitarne akcije uz blagdane Božić i Uskrs te u kriznim situacijama. U došašću se zadnjih nekoliko godina organizira fritulijada pod geslom: “Fritule su slađe kad su za najmlađe“, gdje su prigodnom prodajom fritula prikupljana sredstva za djelovanje projekta rane intervencije. Prihod je upotrijebljen za edukaciju i stručno usavršavanje logopeda koji unutar projekta rade s 80 djece.

“Nove vještine za nove kompetencije

Program kojim se provodi resocijalizacija beskućnika korisnika prenoćišta za beskućnike, na poljoprivrednom dobru. Cilj je stjecanje novih vještina i kompetencija beskućnika u bavljenju poljoprivredom. Na poljoprivrednom dobru Zadarske nadbiskupije površine 6500 m2, zasađeni su nasadi smokvi uz stručnu podršku i pomoć Agronomskog društva Zadar. Urod će se koristiti za proizvodnju marmelade koja će dijelom ići u humanitarnu prodaju, a dio će se dati na raspolaganje pučkoj kuhinji u Zadru.

Kabinet za ranu intervenciju

Ravnice 5
23000 Zadar

Voditeljica:  Dario Kovač
Mob: 099/3699 147

Kabinet za ranu intervenciju je projekt koji je namijenjen djeci s razvojnim teškoćama ili rizicima u dobi do 4. godine starosti (iznimno do šeste godine) i njihovim obiteljima, odgojiteljima i drugim stručnjacima koji se bave malom djecom te široj javnosti, a uključuje programe: rana razvojna procjena (logoped), direktan terapijski rad s korisnicima i savjetovanje obitelji djeteta o učinkovitom poticanju te program savjetovanja roditelja i obitelji.

Galerija slika

❤️

Jedan od oblika pomaganja potrebitima u Domovini i svijetu je i novčani dar. Daruj prema svojim mogućnostima i postani dio mreže dobra koje mijenja živote i daje nadu.

Hvala što pomažete našu akciju

Donirajte