
Caritas Riječke nadbiskupije pomaže osobama u potrebi pružajući:
- savjetodavno-informativnu pomoć,
- materijalnu pomoć (prehrambene namirnice, higijenske proizvode, odjeću, obuću, namještaj, kućanske aparate, drva za ogrjev…),
- financijsku pomoć,
- posudbu ortopedskih pomagala (medicinskih kreveta, invalidskih kolica, pelena za odrasle…)
Kontakt
Osječka 84a
51000 Rijeka
Tel: 051/511 443
E-mail: caritas@ri-nadbiskupija.com i caritasrijeka@gmail.com
Web: caritas.ri-nadbiskupija.com
Predsjednik: mons. Mate Uzinić
Ravnateljica: Marijana Medanić
Ured računovodstva:
Tel: 051/651 002
Projektni ured:
Tel: 051/651 003
E-mail: projekti.caritas@ri-nadbiskupija.hr
Ured socijalne službe:
soc.sluzba.caritas@ri-nadbiskupija.hr
USTANOVE
1. Ustanova za palijativnu zdravstvenu skrb Hospicij “Marija Krucifiksa Kozulić”
Ravnateljica: s. Leopolda Ivković
Adresa: Tizianova 15, 51000 Rijeka
E-mail: info@hospicij-marijakozulic.hr
Web: hospicij-marijakozulic.hr
Kontakt:
051/585 061 (ravnateljica)
051/585 090 (glavna medicinska sestra)
Hospicij je ustanova palijativne zdravstvene skrbi, cjelovite skrbi za one čija bolest više ne reagira na postupke liječenja. Stacionarna palijativna skrb namijenjena je umirućima, tj. onima kojima prema prosudbi liječničkog tima preostaje još najviše 3 mjeseca života. Hospicij “Marija Krucifiksa Kozulić” prvi je hospicij u Republici Hrvatskoj koji pruža smještaj i zdravstvenu skrb bolesnicima u terminalnoj fazi bolesti čije je aktivno liječenje završeno. Usluga u Hospiciju je u potpunosti besplatna, a bolesnicima su osigurani svi potrebni lijekovi i najbolja medicinska njega. Smještajem u Hospicij, bolesniku je omogućeno da najteže životne trenutke provede dostojanstveno, okružen pažnjom svoje obitelji i zdravstvenom skrbi našeg stručnog osoblja. Zaprimaju se svi terminalni bolesnici bez obzira na vjersku, političku i društvenu pripadnost. Hospicij je otvoren 2013. godine, godišnje primi preko 100 bolesnika, a kapacitet (14 postelja) je uglavnom popunjen, s listom čekanja za smještaj.
2. Dom sv. Ana – Caritasov dom za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja
Dom sv. Ana je sigurna kuća koja godišnje pruža smještaj i pomoć za stotinjak žena i djece žrtvama obiteljskog nasilja. Smještaj u pravilu traje do 6 mjeseci, a izuzetno do godine dana. Uz osiguravanje usluga stanovanja, prehrane, brige o zdravlju, radi se na njihovom osamostaljivanju, djeluje se psihoterapijski i resocijalizacijski na način da se korisnicama pomaže u pronalasku stana i zaposlenja. Dom također doprinosi podizanju svijesti o problemu obiteljskog nasilja.
Ravnateljica: Željka Frković
Kontakt:
051/672 607 (Dom)
051/211 146 (Savjetovalište)
098/944 0289 (psihosocijalni tretman)
E-mail: soc-rad@sv-ana.com
Web: sv-ana.com
3. Dom za osobe s demencijom
Dom pruža dnevni boravak (7:00-17:00 h) za 15 korisnika, uz obroke, njegu, fizikalnu terapiju, aktivnosti te zdravstvenu i socijalnu skrb.
Za prijem je potreban zahtjev Zavodu za socijalnu skrb, koji daje upute o dokumentaciji.
Ravnateljica: Kristina Klanac Badovinac
Kontakt:
051/569 501 (ravnateljica)
051/569 503 (socijalna radnica)
E-mail: ravnatelj@ri-dem.com
Adresa: Bulevar oslobođenja 12, 51000 Rijeka
PROGRAMI I PROJEKTI
Zaželi: “U svom domu”
Projekt “U svom domu”, financiran iz EU fonda ESF+, provodi Grad Rijeka u partnerstvu s Caritasom Riječke nadbiskupije. Cilj je podržati starije i osobe s invaliditetom te spriječiti njihovu institucionalizaciju. Od rujna 2024., 10 zaposlenih žena pomaže 70 korisnika na području Grada Rijeke.
Usluge:
- kućanski poslovi,
- nabava lijekova i potrepština,
- socijalna integracija,
- pratnja liječniku i
- mjesečni paketi potrepština.
Koordinatorica: Roksolana Kerychinska
Adresa: Osječka 84 a, 51000 Rijeka
E-mail: zazeli.rijeka.caritas@gmail.com
Kontakt: 098/930 2361
Razvojno-integracijski centar sv. Vid
Od početka rata u Ukrajini, Caritas Riječke nadbiskupije pomaže raseljenim osobama kroz projekt Hrvatskog Caritasa, financiran od Catholic Relief Services. Od ožujka 2022. osigurani su smještaj i kontinuirana pomoć za više od 1500 ljudi – hrana, odjeća, bonovi, školski pribor i financijska podrška. Integracija se provodi kroz obrazovanje, izlete, seminare i tečajeve jezika.
U listopadu 2023. otvoren je Razvojno-integracijski centar sv. Vid za majke i djecu. Prostor na Grivici 11 ustupila je Riječka nadbiskupija, a Grad Rijeka financira rad do kraja 2024. Centar pruža podršku svim korisnicima Caritasa, uključujući osobe bez doma i u socijalno osjetljivim situacijama.
Program Centra sv. Vid:
- kreativne radionice za djecu,
- tečajevi hrvatskog jezika,
- tečajevi pletenja i šivanja,
- glazbene i likovne radionice,
- psihosocijalne terapije i
- suradnja s lokalnim organizacijama.
Voditeljica: Taisiia Prymak
Adresa: Trg Grivica 6, 51000 Rijeka
E-mail: svvid.caritas@ri-nadbiskupija.hr
Kontakt: 091/795 9667
Moja obitelj ili mobitel
Projekt je nastao iz potrebe za osvješćivanjem negativnog utjecaja mobitela na mentalno zdravlje mladih i obiteljske odnose. Održan je u svih sedam dekanata Riječke nadbiskupije za krizmanike i njihove roditelje. Program je započeo radionicama – zasebnom za mlade i roditelje, a zatim i zajedničkom, gdje su sudionici sagledali korištenje mobitela iz nove perspektive i dobili ideje za jačanje obiteljskog zajedništva. Organizirana je i interaktivna igra s ciljem boljeg međusobnog razumijevanja.
Nakon radionica uslijedila je sv. Misa i svjedočanstvo sestara zajednice Omnia Deo, a događaj je završio zajedničkim ručkom u obiteljskom duhu. Radionice su vodile teolog, psiholog i psihoterapeut Sanda Smoljo Dobrovoljski te psihoterapeut i rehabilitator Zorica Janković. Program su animirali mladi iz Centra za mlade „Bl. Miroslav Bulešić“ i zajednica Omnia Deo.
Stipendije
Caritas Riječke nadbiskupije dodjeljuje stipendije srednjoškolcima i studentima slabijeg imovinskog stanja. Trenutno stipendiju prima 14 srednjoškolaca i 4 studenta, a financijska sredstva osigurana su zahvaljujući donacijama privatnih osoba i tvrtki koje su podržale ovaj projekt. Program stipendija odnosi se na školsku i akademsku godinu 2024./2025.
Stipendisti Caritasa aktivno sudjeluju u volonterskim programima, čineći mladu jezgru naših volontera. Pomažu u skladištu, obilaze korisnike, posjećuju domove i ustanove te sudjeluju u provedbi različitih Caritasovih projekata. Njihov volonterski rad i osobni razvoj prati djelatnica Caritasa, pružajući im podršku i pomoć.
Iskustva stipendista izuzetno su pozitivna i ohrabrujuća – kroz volonterski angažman stječu vrijedne vještine i razvijaju senzibilitet za potrebe drugih i drugačijih.











