
Dana 12. svibnja 2025. godine održan je sastanak između ravnatelja Hrvatskog Caritasa fra Tomislava Glavnika te hrvatskog zastupnika u Europskom parlamentu Karla Resslera. Središnja tema sastanka bio je povratak i reintegracija migranata. Karlo Ressler član je Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove Europskom parlamenta unutar kojeg se pretežito bavi migracijama koje imaju velike implikacije na našu zemlju i predstavljaju jedan od glavnih europskih izazova.
Povod za sastanak bilo je sudjelovanje Hrvatskog Caritasa i Isusovačke službe za izbjeglice iz Zagreba u EU projektu “Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za savjetovanje o dobrovoljnom povratku i reintegraciji migranata” koji provodi Caritas Belgije (International) u suradnji s Caritasom Albanije, Društvom Majke Terezije iz Kosova te Caritasom Moldavije uključujući i organizacije civilnog društva iz Belgije, Danske, Albanije, Kosova, Moldavije, Bugarske, Hrvatske i Slovenije.
Fra Tomislav Glavnik predstavio je navedeni projekt koji je započeo u ožujku 2024. godine s ciljem poboljšavanja kapaciteta organizacija civilnog društva iz i izvan Europske unije za pružanje usluga savjetovanja o povratku i reintegraciji migranata korištenjem stručnog znanja europskih organizacija za potporu reintegraciji. Projekt traje do rujna 2025. godine s namjerom ispitivanja odnosa između organizacija civilnog društva i relevantnih državnih tijela odgovornih za nadzor procesa povratka i reintegracije u vidu potencijalnog sinergijskog budućeg djelovanja.
Projekt je kako je rečeno dodijeljen Caritasu Belgije (International) i ugovoren u okviru Migration Partnership Facility (MPF) inicijative koju financira Europska unija, a provodi Međunarodni centar za razvoj migracijske politike (ICMPD) kao potpora vanjskoj dimenziji migracijske politike Europske unije.
Fra Tomislav Glavnik i zastupnik Ressler razgovarali su o aktualnim izazovima reintegracije migranata koji uključuju pristup stabilnom smještaju u zemljama njihovog porijekla, nemogućnost pronalaska zaposlenja, osiguravanje osnovnih prihoda te stvaranje nove društvene mreže i osjećaja pripadnosti. Upravo iz tih razloga naglašena je važnost organizacija civilnog društva koje mogu pratiti migrante kroz proces reintegracije te im pružiti dugoročnu podršku.
Zastupnik Karlo Ressler informirao je prisutne o važećem europskom zakonodavstvu vezano za problematiku migracija te je ukazao na postojeće mogućnosti financiranja iz EU fondova te od strane raznih međunarodnih organizacija. Bio je ovo vrlo produktivan susret koji će zasigurno biti temelj za buduću suradnju i komunikaciju na ovu temu.