U zgradi Hrvatske biskupske konferencije, uz domaćinstvo Hrvatskog Caritasa, u četvrtak, 9. lipnja predstavnici Ministarstva poljoprivrede organizirali su radionicu namijenjenu registriranim posrednicima u doniranju hrane u sklopu Programa potpore posrednicima u lancu doniranja hrane kojim je približen Javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za infrastrukturno opremanje posrednika u doniranju hrane koji će biti objavljen na mrežnoj stranici resornog ministarstva do kraja lipnja.
Voditeljica Službe za kvalitetu hrane i informiranje o hrani pri Ministarstvu poljoprivrede Marija Batinić Sermek naglasila je kako se programom potpore želi omogućiti infrastrukturno jačanje posrednika u doniranju hrane kako bi se unaprijedio cjelovit proces doniranja hrane u Hrvatskoj.
“Na ovaj Javni poziv europska sredstva će moći dobiti svi registrirani posrednici u lancu doniranja hrane koji budu zadovoljavali uvjete ovog poziva. Također, moći će se dobiti i potpora za infrastrukturno opremanje banke hrane. Tu su prihvatljivi korisnici koji su registrirani posrednici u lancu doniranju hrane koji imaju tri godine iskustva u doniranju hrane”, istaknula je Batinić Sermek.
Nadodala je kako je ovaj Javni poziv dio jedne mjere Nacionalnog plana oporavka i otpornosti Vlade Republike Hrvatske.
“Riječ je o mjeri unapređenja sustava doniranja hrana u vrijednosti 32 milijuna kuna, od čega će se 30 milijuna kuna izdvojiti za Javni poziv za infrastrukturno opremanje posrednika u doniranju hrane i banke hrane, a 2 milijuna kuna je namijenjeno za edukativne kampanje i za nadogradnju sustava e-doniranje koji služi za komunikacijsku platformu u cilju ubrzanja komunikacije između donatora hrane i posrednika”, poručila je Marija Batinić Sermek iz Ministarstva poljoprivrede.
Prema riječima zamjenice ravnatelja Hrvatskog Caritasa Suzane Borko, Hrvatski Caritas godinama je uključen u procese kojima se nastoji smanjiti otpad od hrane u Hrvatskoj te potaknuti doniranje hrane i pomoć pripadnicima najugroženijim društvenih skupina.
“Hrvatski Caritas podupire sva nastojanja koja idu za smanjenjem otpada od hrane u hrvatskom društvu, razvojem kapaciteta Caritasove mreže (dvadesetak Caritasovih i crkvenih organizacija registrirani su posrednici u doniranju hrane) i drugih humanitarnih organizacija i neprofitnih udruga i promicanjem kulture doniranja hrane, uzajamnosti, solidarnosti i socijalne osjetljivosti u Hrvatskoj”, istaknula je Borko.
Trenutno je u Republici Hrvatskoj registrirano 127 posrednika u lancu doniranja hrane, uključujući Hrvatski Crveni križ, gradska i općinska društva Crvenog križa, Hrvatski Caritas, nadbiskupijski, biskupijski i župni Caritasi, udruge civilnog društva te javne ustanove socijalnog karaktera. Objekti u kojima se odvija djelatnost posredovanja doniranom hranom su uglavnom socijalne samoposluge, pučke kuhinje i skladišta donirane hrane.
Ova radionica jedna je od četiriju koje se održavaju u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu. U radionici u Zagrebu sudjelovalo je pedesetak predstavnika registriranih posrednika u lancu doniranja hrane s područja Zagreba i središnje Hrvatske.