Deset mjeseci nakon početka rata u Pojasu Gaze, Caritas Jeruzalem prenosi vijesti o trenutnom stanju u ratom pogođenom području i potrebama s kojima se suočavaju ponajprije nedužni civili, ali i brojne humanitarne organizacije koje ondje djeluju.
Procjenjuje se da je od 7. listopada 2023. godine do kraja srpnja 2024. godine u ratu smrtno stradalo više od 39.000 osoba, dok je više od 90.000 osoba ozlijeđeno, a primarno se radi o ženama i djeci. Od ukupno 2,1 milijuna stanovnika Pojasa Gaze, 1,9 milijuna je interno raseljeno, što čini 90 % sveukupnog stanovništva tog područja.*
U unakrsnoj vatri stradale su i brojne bolnice i ambulante te je trenutno samo 16 (od prethodnih 36) bolnica djelomično funkcionalno, što znači da nisu u stanju pružati sve zdravstvene usluge koje su prethodno pružale i koje su stanovništvu Gaze i dalje potrebne. Kada se govori o ambulantama primarne medicinske zaštite, samo 48 od prethodno postojećih 107 je funkcionalno.*
Rat je izazvao golema razaranja i uzrokovao humanitarnu katastrofu nemjerljivih razmjera. Stanovništvo se svakodnevno bori s ozbiljnim nedostatkom hrane, vode i lijekova, a budući da se većina stanovništva suočava se s pothranjenošću, to ih čini ranjivima na razne bolesti.
Caritas Jeruzalem nastoji ublažiti patnju stanovništva Pojasa Gaze i Zapadne Obale pružajući pomoć u obliku paketa s prehrambenim artiklima i financijsku pomoć te osiguravajući ranjenom stanovništvu usluge primarne zdravstvene zaštite. U Pojasu Gaze Caritas Jeruzalem trenutno ima 9 medicinskih centara u kojima se pruža medicinska pomoć ratom pogođenom stanovništvu.
Krajem srpnja područje Zapadne Gaze proglašeno je opasnom borbenom zonom te je osoblje Caritasa koje ondje djeluje pozvano na hitnu evakuaciju u skloništa. Usprkos tome, naglašena je trajna predanost poslanju Caritasa u ratom zahvaćenim područjima i ublažavanju teškoća na koje nailazi ratom pogođeno stanovništvo.
U priloženom videu vidljive su posljedice ratnih razaranja, a ravnatelj Caritasa Jeruzalem Anton Asfar u njemu šalje poruku koju prenosimo u cijelosti:
Kada je izbio rat, osjećali smo da su nam ruke vezane, priječeći naše napore da pomognemo i olakšamo patnju naroda Gaze. Unatoč našim pokušajima da osiguramo hranu, novčanu pomoć, odjeću, osnovne potrepštine te usluge primarne zdravstvene zaštite i psihosocijalnu podršku ratom pogođenom stanovništvu, suočavamo se sa značajnim izazovima.
Nama, kao i drugim humanitarnim organizacijama, otežano je adekvatno odgovaranje na potrebe stanovništva. Naše medicinske usluge trenutno pruža devet medicinskih timova na privremenim lokacijama poput skloništa i šatora, što je ispod standarda potrebnog za ublažavanje patnji prognanika i očuvanje njihovog dostojanstva. Nažalost, ljudsko dostojanstvo u Gazi je oskudno, a na licima djece, žena i staraca urezani su umor, očaj i poraz. Svjedoci smo sve manje nade u bolju budućnost.
Ipak, nadahnjuju nas riječi korizmene poslanice Svetog Oca Pape Svetoj Zemlji: “Neka nitko ne otme našim srcima nadu u ponovno uskrsnuće. Neka se nikada ne umorimo braniti dostojanstvo svakog muškarca, žene i djeteta, bez obzira na vjersku, etničku ili nacionalnu pripadnost, počevši od najranjivijih među nama, a to su žene, starije osobe, djeca i siromašni.”
*Navedene brojke valja tumačiti s oprezom zbog kašnjenja i nepotpunog izvješćivanja podataka, uzrokovanog brojnim logističkim problemima uslijed ratnog sukoba.