Predsjednik Milanović uručio Povelju Republike Hrvatske Hrvatskome Caritasu u povodu 30. obljetnice djelovanja

Predsjednik Republike Zoran Milanović uručio je Povelju Republike Hrvatske Hrvatskome Caritasu za izniman humanitarni doprinos u prikupljanju i pružanju pomoći potrebitima te koordinaciji brojnih programa i projekata od nacionalne važnosti, a povodom 30. obljetnice djelovanja Hrvatskoga Caritasa na svečanosti u utorak 16. siječnja u Uredu predsjednika Republike.

„Ova Povelja je malo i simbolično priznanje za vaš rad i za neizbrisiv trag koji ste ostavili u humanoj slici Hrvatske u posljednjih trideset godina, ali i prije toga jer rad Caritasa je postojao i ranije“, poručio je predsjednik Milanović.

„U današnjem svijetu koji je lošiji nego što je bio prije dvije godine, a puno lošiji nego što je bio prije deset godina i za koji ne znamo kako će izgledati za godinu, dvije ili tri godine, organizacije kao što je vaša i ljudi kao što ste vi činili bi razliku“, rekao je predsjednik Milanović uručujući Povelju Republike Hrvatske predsjedniku Hrvatskog Caritasa varaždinskom biskupu Boži Radošu. „Hvala vam od srca, nastavite i dalje! Znam koji je vaš ugled i reputacija u hrvatskom društvu i narodu, bez vas stvari ne bi bile iste“, zaključio je predsjednik Milanović.

Hrvatski Caritas je pastoralno-karitativna ustanova Hrvatske biskupske konferencije i krovna organizacija mreže koju čini 16 nad/biskupijskih Caritasa i Caritas Vojnog ordinarijata u Republici Hrvatskoj, uključujući i više od 1400 župa, u većini kojih na krilima angažiranih volontera djeluju župni Caritasi. Prvenstvena zadaća nacionalnoga Caritasa je koordiniranje programa i projekata od nacionalnog značenja te organiziranje akcija prikupljanja i distribucije pomoći u žurnim situacijama, kao što su potresi, poplave, požari i ratni sukobi.

Na dodijeljenoj Povelji Republike Hrvatske predsjedniku Milanoviću zahvalio je predsjednik Hrvatskog Caritasa biskup Radoš koji je rekao da Hrvatski Caritas u središte svojeg poslanja stavlja čovjeka u potrebi.

„Nosi nas zapovijed ljubavi koja je svojevrsno geslo poslanja Caritasa. Ova Povelja je skretanje pogleda prema onima koji su u potrebi, kako u našem društvu tako i prema potrebitima u svijetu gdje Hrvatski Caritas sudjeluje u pružanju pomoći. Dok primam Povelju svjestan sam da ona ne pripada samo nama, ljudima koji aktivno rade u Caritasu. Caritas je jedna velika obitelj koju čine prije svega mali ljudi koji imaju veliko srce i pomažu onima koji su u težem položaju od njih. To su naši vjernici, ali i mnogi ljudi dobre volje u Hrvatskoj i našem iseljeništvu“, rekao je mons. Radoš te posebno spomenuo i zahvalio hrvatskim tvrtkama i institucijama hrvatske države koje redovito sudjeluju u programima Caritasa.

„Nastojimo biti osjetljivi za potrebe svih ljudi, posebno ljudima i Crkvi u Bosni i Hercegovini iskazujemo blizinu, s njima jako dobro surađujemo, ali jako dobro surađujemo sa svima u našem okruženju i želimo biti partneri i pomoć“, zaključio je u svojem obraćanju predsjednik Hrvatskog Caritasa.

Osim predsjednika Hrvatskog Caritasa biskupa Radoša na svečanosti uručenja Povelje Republike Hrvatske bili su apostolski nuncij nadbiskup Giorgio Lingua, ravnatelj Hrvatskoga Caritasa fra Tomislav Glavnik te zaposlenici Hrvatskog Caritasa Aranka Rudić Bilandžija, Nikolina Bagarić, Marijana Bosnar, Ana Buljat, Marina Garić, Drago Laštro, Filip Naglić i Boris Peterlin.

Uz predsjednika Milanovića bili su savjetnik Predsjednika za obranu Ivica Olujić, savjetnik Predsjednika za nacionalnu sigurnost Dragan Lozančić, savjetnik Predsjednika za vanjsku i europsku politiku Neven Pelicarić, savjetnica Predsjednika za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić i pomoćnica savjetnika Predsjednika za ekonomiju Martina Ciglević, navodi se u priopćenju Službe za odnose s javnošću Ureda predsjednika Republike.

Izvor: ika.hkm.hr