Vijesti Za 1000 radosti

„Nema sretnog Božića u obitelji ako znam da je moj susjed gladan. To nije kršćanstvo, to je obmana!“

O djelovanju Hrvatskoga caritasa, smjenama u vrhu globalne humanitarne organizacije Caritasa Internationalisa te poruci koju šalje izložba „Lica gladi“ postavljena u Etnografskom muzeju u zagrebu u emisiji Susret u dijalogu govorili su ravnatelj Hrvatskoga caritasa fra Tomislav Glavnik i suautorica izložbe „Lica gladi“ dr. sc. Melanija Belaj s Instituta za etnologiju i folkloristiku.

Koliko smo osjetljivi na potrebe drugih, osobito siromašnih? Tko su danas ljudi koji trebaju našu pomoć? Zašto je došašće, kao vrijeme priprave za Božić, obilježeno humanitarnim djelovanjem mnogih pojedinaca, udruga i organizacija.

Za tisuću radosti – cjelogodišnji program Hrvatskoga caritasa

I ove godine s početkom došašća Hrvatski caritas predstavio je nacionalni humanitarni program „Za 1000 radosti“. Ova predbožićna akcija pokrenuta prije dvadeset godina prerasla je u cjelogodišnji program kojim Hrvatski caritas pomaže najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj. Potrebe ljudi iz godine u godinu se povećavaju, 20,9% ljudi u Hrvatskoj živi u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, zato je ova nekad predbožićna akcija postala cjelogodišnji program u kojem uz pomoć pojedinaca, tvrtki, poduzetnika i vjernika Hrvatski caritas skuplja pomoć koju usmjerava prema potrebama na terenu, rekao je ravnatelj Hrvatskoga caritasa fra Tomislav Glavnik te istaknuo da danas ima puno više od tisuću obitelji kojima pomaže Hrvatski caritas u suradnji s biskupijskim i župnim caritasima. „Nema sretnog Božića u mojoj obitelji ako znam da je moj susjed tu večer gladan. To kršćanstvo nije, to je obmana“, poručio je fra Glavnik te pozvao sve da se svojim stavom suprotstave konzumerističkom raspoloženju ako ono odvlači fokus od onog bitnog, a to je čovjek.

Fra Tomislav Glavnik
Foto: B. Dragašević / HRT

Etnografski muzej Zagreb – partner Hrvatskoga caritasa

Partner u ovogodišnjoj humanitarnoj akciji Za tisuću radosti Hrvatskoga caritasa je Etnografski muzej Zagreb koji svojom izložbom „Lica gladi“ i edukativnim programima u društvu nastoji razvijati socijalnu osjetljivost i solidarnost. Autorice izložbe su dr. sc. Tanja Kocković Zaborski i dr. sc. Melanija Belaj koja je istaknula da su ovom izložbom željele poslati poruku o solidarnosti i potaknuti suosjećanje prema onima koji su siromašni, gladni i kojima hrana nije uvijek dostupna. Etnografski muzej ugostio je nedavno korisnike i volontere Inicijative Od srca do srca za zagrebačke beskućnike i socijalno ugrožene i Pučke kuhinje na Svetom Duhu u Zagrebu, a tijekom siječnja i veljače iduće godine nastavit će u Etnografskom muzeju s edukativnim programima, kazala je dr. Belaj. Kako i sama volontira i pomaže siromašnima istaknula je da mnogi od njih nemaju informacije gdje se hrana dijeli i kome se mogu obratiti u potrebi. Dr. Belaj se i u znanstvenim istraživanjima bavi beskućnicima i siromašnima te smatra da, premda na globalnoj razini postoje institucije i programi za pomoć siromašnima, ipak sve ovisi o inicijativi pojedinca koji će doći onom siromašnom čovjeku u potrebi i pomoći mu prebroditi nevolje. „Svi se možemo doslovno preko noći naći u situaciji da nam treba poplun za prespavati na ulici!, kazala je dr. Belaj. Najavila je i da će tijekom Božićnog sajma Etnografskog muzeja koji počinje 12. prosinca građanima biti dostupne publikacije muzeja po promotivnim cijenama, a sav prihod bit će namijenjen akciji Za tisuću radosti.

Dr. sc. Melanija Belaj
Foto: B. Dragašević / HRT

Hrvatski caritas i Svjetsko nogometno prvenstvo

Iz Hrvatskog caritasa potiču navijače da u adventskom razdoblju za svaki gol ili bod koji reprezentacija osvoji jednom nazovu donacijski telefon Hrvatskoga caritasa 0609010 i s 6,25 kn pomognu onima koji svakodnevno igraju presudne i teške životne utakmice protiv najopasnijeg protivnika – siromaštva. Pozivaju i da se u svakoj pobjedi novčanom uplatom za siromašne obitelji sjete onih koji u životu imaju malo razloga za sreću. „Oduvijek znamo da su naši sportaši veliki humanitarci i nema ni jedne humanitarne akcije, ni programa bez njih“, rekao je fra Tomislav Glavnik. Sve informacije o tome kako donirati dostupne su na stranicama Hrvatskoga caritasa.

Hrvatski caritas Za tisuću radosti
Foto: B. Jančić, Hrvatski caritas / HRT

Smjena vodstva globalne humanitarne organizacije Caritasa Internationalisa

Papa Franjo prošloga je tjedna iznenada smijenio vodstvo Caritasa Internationalisa, krovne humanitarne organizacije Katoličke crkve s kojim surađuje i Hrvatski caritas. Fra Glavnik je rekao da Papa ima informacije i trudi se oko transparentnosti, evanđeoskog djelovanja i poslanja Crkve u svim segmentima. Stoga, za njega to nije bila iznenadna odluka, naglasio je fra Glavnik. Pozvao se na priopćenje Svete Stolice u kojem se ističe da nije bilo nikakvih financijskih malverzacija, već da je riječ o narušenim međuljudskim odnosima. Na pitanje događa li se mobing i u crkvenim ustanovama fra Glavnik je rekao kako ni crkvene institucije nisu izuzete od poteškoća s kojima se susreće cijeli ljudski rod, ali ga ohrabruje Papina nulta tolerancija prema takvim stvarima. Tko želi biti u evanđeoskom poslanju, taj ne može biti poput najamnika ni u jednoj instituciji Crkve, zaključio je ravnatelj Hrvatskoga caritasa fra Tomislav Glavnik.

O nedjelji caritasa koja se obilježava na treću adventsku nedjelju, tradicionalnoj humanitarnoj prodaji božićnih drvaca na Trgu bana J. Jelačića u Zagrebu te iskustvima volontiranja i načinima kako možemo pomoći siromašnima poslušajte više u emisiji Susret u dijalogu.

Izvor: HRT