Inicijativa za prosvjećivanje i pripravnost za suočavanje s posljedicama prirodnih katastrofa započela je 1989. godine na poziv Opće skupštine Ujedinjenih naroda, koja Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa vidi kao način promoviranja kulture svijesti o rizicima i smanjenju rizika, što uključuje prevenciju katastrofa, ublažavanje posljedica i spremnost na odgovor.
Požari, poplave, potresi i druge prirode sile diljem zemaljske kugle ostavljaju razorne posljedice na živote ljudi, životinja i prirode uzrokujući i znatne materijalne štete. Ekstremni vremenski, klimatski i hidrološki događaji, kao poplave, tropske ciklone i suše, u posljednjih četrdesetak godina zahvatili su cijeli planet. Globalno, u posljednjih dvadesetak godina broj se hidrometeoroloških katastrofa udvostručio. Širom svijeta suše i širenje pustinja ozbiljno prijete preživljavanju oko dvije milijardi ljudi koji ovise o zemlji za udovoljavanje svojih potreba. Pri tome ekstremni događaji vezani uz klimu, kao što su tornada, oluje, ciklone, poplave i suše, čine godišnje oko 75 posto svih katastrofa.
Hrvatska, sa 70 država svijeta, od toga 22 europskih, sudjeluje u procesu izrade nacionalnih platformi za smanjenje rizika od katastrofa. Jedan od nacionalnih aktera koji su uključeni u sprečavanje i saniranje posljedica rizika od prirodnih katastrofa je i Hrvatski Caritas, koji je od 2016. godine uključen u platformu sprečavanja rizika od prirodnih katastrofa putem Caritasa Europa. Za naše djelatnike i eksperte sa razine nad/biskupijskih Caritasa osim prigodnih edukacija koristimo SPHERE standarde, koji su u obliku priručnika prevedeni i na hrvatski jezik.
Hrvatski Caritas ove je godine organizirao akciju pomoći stradalima od potresa koji je 22. ožujka pogodi Zagreb i dijelove Krapinsko-zagorske županije. Zahvaljujući solidarnosti donatora i vlastitim sredstvima pomogli smo šezdesetak obitelji koje hladne jesenske dane dočekuju u barem donekle obnovljenim domovima. U proteklim godinama pomagali smo stradalima od poplava i požara u Hrvatskoj a diljem svijeta, putem Caritasove mreže, stradalima od posljedica klimatskih promjena, erupcija vulkana, tajfuna te raznih drugih prirodnih nepogoda.
Papa Franjo u enciklici „Laudato si’“, osvrće se na bogatu judeo-kršćansku tradiciju i svoje prethodnike i poziva nas da se kao odgovorni pojedinci i narodi aktivno uključimo u razvijanje ekološke svijesti sviju, da se odgovorno ponašamo prema zemlji i svemu stvorenom, da doista budemo čuvari i suradnici Božji u očuvanju planeta koji nam daje sve što trebamo za život te da je čovječanstvo još uvijek sposobno da surađujemo u izgradnji našega zajedničkog doma – jer još nije sve izgubljeno!