Poslanica za Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BIH 2019.

Poslanica za Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BIH 2019.

Draga braćo i sestre!
Ove godine po trinaesti put zaredom, odlukom hrvatskih biskupa, obilježavamo „Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini“. Ponajprije, djelima duhovnog i molitvenog zajedništva, a onda i materijalnoga po prikupljanju darova vjernika za 3. korizmenu nedjelju u svim župama u Hrvatskoj, želimo ustrajno i gorljivo ponoviti našoj braći i sestrama, Katoličkoj Crkvi u Bosni i Hercegovini, da nisu sami, ni zaboravljeni ni prepušteni slučaju. Duboko svjesni teškoća i bremenitosti vremena u kojem živimo, u promišljanju o tome što staviti u središte ovogodišnjeposlanice, u Svetom pismunailazimo na misao svetoga Pavla u Drugoj poslanici Korinćanima: „Budite složni i živite u miru“. (2 Kor 13, 11)

U vrijeme korizme intenzivnije razmišljamo o pologu vjere što ga baštinimo, na poseban način ootajstvu mukei križa što ga je Krist Gospodin podnio za svakoga od nas, ali i o našim križevima i mukama. Razmišljajući o križevima naših vremena, postajemo svjesniji važnosti izgradnje društva solidarnosti utemeljena na kršćanskom načelu poštivanja dostojanstva osobe i brizi za najpotrebitije. Solidarnost sepokazuje u djelima konkretnog milosrđa, prema konkretnim osobama, u konkretnim potrebama. Taj osjećaj dužni smo razvijati na osobnoj razini, ali i kao zajednica vjernika u našim župnim zajednicama i sa zajednicama onih s kojima smo povezani u vjeri. Naša nas vjera potiče na solidarnost, na izlaženje iz sebeljublja i usredotočenosti na sebe sameukazujući nam da smo svi mi graditelji tijela koje se zove Crkva. A kada jedan dio tijela pati, onda je bolesno cijelo tijelo. Kada pati jedan od nas, pate svi! Upravo zato važno je njegovatiživu i djelotvornusolidarnost sa svijetom unutar kojeg nismo pozvani osuđivati nego pokazivati putove, pratiti u hodu, liječiti rane i podupirati u slabosti.Jedino takva nastojanja donose plodove za čitavu Crkvu.

To je ono što činimo kada podupiremo Caritasove projekte u Bosni i Hercegovini: hospicij za stare, nemoćne i umiruće, rehabilitaciju djece s posebnim potrebama, kućnu njegu starih i nemoćnih, rad pučke kuhinje, rad katoličkog vrtića, rehabilitaciju osoba s posebnim potrebama, ali istrukture ustanova Katoličke Crkve u Bosni i Hercegovini koje sve ovo čine mogućim svjedočeći tako da je naša povezanost jaka, da solidarnost ne posustaje, da je zajedništvo živo i djelotvorno! Ne zaboravljamo ni braću svećenike koji ustrajno ostaju uz svoje često malobrojno vjerničko stado na župama dijeleći s njime njihove tegobe, osamljenost i siromaštvo.

Na početku ove kalendarske godine,papa Franjona 52. Svjetski dan mira, 1. siječnja 2019., podsjeća nas da “djela koja očituju solidarnost utiru put izgradnji društva mira“.Time nas želi podsjetiti na poslanje koje ima svatko od nas – da budemo mirotvorci. Donošenje mira u središtu je poslanja Kristovih učenika. Povjerenje, koje prethodi ostvarivanju mira, nikada nije lako postići jer naši su ljudski odnosi složeni, a na ovim prostorima prečesto obilježeni ozračjem nepovjerenja, iza kojeg se krije strah od drugoga ili tuđinca. Tjeskobna zabrinutost za osobne probitke, koja se manifestira, nažalost, također na političkoj razini u stavovima zatvaranja ili oblicima nacionalizma, dovode u pitanje onu solidarnost i zajedništvo koje naš globalizirano-razjedinjeni svijet tako silno treba.

Danas, više no ikada prije, trebamo mirotvorce koji su glasnici i autentični svjedoci Boga Oca, koji želi dobro i sreću cjelokupne ljudske obitelji. Stoga, draga braćo i sestre, ove godine u molitvenom zajedništvu s Hrvatima u Bosni i Hercegovini, ali i svim drugim narodima, molimo za obraćenjesrca. Molimo za mir svakog pojedinca odbacujući srdžbu, nestrpljivost i nepopustljivost. Molimo za mir s drugima kako bismo se otvoreno mogli susresti sa članovima svoje obitelji, prijateljima, kolegama, siromasima i patnicima koji žive pored nas. Ponekad nam se čini da smo bespomoćni u ostvarenju dobrih želja i planova, ali ostaje nam molitveno zajedništvo. Molimo i za mir u čitavom svijetu, sa čitavim stvorenim svijetom, kako bismo,otkrivajući veličinu Božjeg dara i dio odgovornosti koju ima svaki od nas kao stanovnik ovoga svijeta, postalitvorcimirne budućnosti i blagostanja za sve.

Po zagovoru blažene Djevice Marije mir neka uđe u svako srce i svaki dom! Amen.

Josip Mrzljak
varaždinski biskup
predsjednik Hrvatskog Caritasa, v.r.

Info materijali

Trg svetog Stjepana 3